karcanka

Můj blog o čaji a zdravé výživě

Využití zeleného čaje jako prevence rakoviny

on Červenec 26, 2013

Mnoho studií populace po celém světě ukazuje, že pití zeleného čaje snižuje pravděpodobnost vzniku nádorových onemocnění. Účinné látky obsažené v Zeleném čaji (zejména polyfenoly), jsou obecně považovány za antikarcinogenní a antimutagenní. Japonská studie ukazuje, že zelený čaj snižuje u pacientek se začínajícím  karcinomem prsu riziko vzniku metastáz do lymfatických uzlin. Japonští vědci věří, že zelený čaj také snižuje riziko rakoviny plíc, žaludku, a riziko rakoviny kůže. Američtí výzkumníci rakoviny jsou přesvědčeni, že zelený čaj předchází rakovině. Preventivní účinek zeleného čaje proti rakovině kůže je předmětem velkého množství studií, které byly zveřejněny ve Spojených státech. Nový výzkum prováděný na University of California, Los Angeles (, ukazuje, že zelený čaj dokáže zabránit rakovině močového měchýře.   Rakovině kůže u krys lze předejít tím, že jim budeme podávat dávku čaje, kterou lidé běžně pít (ekvivalent šesti šálků denně). US Department of Health (NIH) vydal studii, která ukazuje, že zelený čaj snižuje riziko vzniku rakoviny hrtanu. Také Epigalokatechiny gallát (EGCG) je považován za důležitou preventivní onkologickou sloučeninu čaje. Univerzitní výzkumníci jsou přesvědčeni že EGCG blokuje enzym nazývaný dihydrofolátreduktáza ve kterém se rakovinné buňky mají tendenci držet. Mnoho syntetických léků proti rakovině mají přesně stejný enzym, který je obsažený v čaji. Mnoho vysoce uznávaných vědců doporučují zelený a černý čaj jako účinný prostředek v oblasti prevence rakoviny a doplňkové léčbě.

Nové studie ukazují, že pití zeleného čaje (zejména obsah EGCG) zlepšuje citlivost na inzulín asi 15-krát. Tato skutečnost je velmi důležitá pro vědce kteří se věnují prevenci a léčbě nemocí jako je obezita a diabetes.

čaj4

Ochrana před škodlivým slunečním UV zářením.

Dermatologové jsou přesvědčeni , že zelený čaj – při požití a při aplikaci lokálně na kůži – ochraňuje před škodlivým slunečním UV zářením. Tento efekt byl studován po mnoho let a výsledky byly publikovány ve vědeckých časopisech. Výtažky ze zeleného čaje jsou také součástí opalovacích krémů.

Zpomaluje ztrátu paměti

Zelený čaj obsahuje rostlinné antioxidanty, které chemicky reagují s volnými radikály a tím chrání buňky před poškozením. Katechiny v zeleném čaji jsou ještě účinnější antioxidant než vitamín E. Nové čínské studie prokázaly že složky ze zeleného čaje zabránily ztrátě paměti u starších lidí.

Zabraňuje vzniku Parkinsonovy choroby

V červenci 2001 bylo na Mezinárodním kongresu pro výzkum Parkinsonovy choroby který se konal v Helsinkách uvedeno Izraelskými vědci, že složky zeleného čaje chrání mozkové buňky před Parkinsonovou chorobou.

Chcete-li zabránit otravě jídlem a cestovatelskému průjmu

Tato zkušenost je již dlouho známa, že zelený čaj zabíjí bakterie a chrání před otravou potravinami. Nyní bylo prokázáno vědeckými metodami, že katechin ze zeleného čaje mají silné antibiotické účinky, které zabíjí mnoho bakterií které způsobují otravu jídlem, mimo jiné:

Clostridium botulinum

Clostridium peifringens

Staphylococcus aureus

Vibrio parahaemolyticus

Bacillus cereus

Plesiomonas shigelloides

Aeromonas sobria

Vibrio Colera

Předchází vzniku zubního kazu a zápach z úst

Zelený čaj a jeho složky zabíjejí bakterie v ústech, které způsobují zápach z úst.

Blokuje viry

Tabákoví zemědělci používají zelený čaj k zabíjení viru tabákové mozaiky, který ohrožuje úrodu. Katechin a theaflavin (oxidovaná forma katechinu), zabraňují šíření viru chřipky. U výtažků ze zeleného čaje a kofeinu bylo prokázáno, že synergicky působí při prevenci obezity a akumulace tuku u myší. Výzkum katechinů ze zeleného čaje mimo jiné, prokázal že působí jako účinné antioxidanty a snižují  hladiny LDL cholesterolu a  triglyceridů a zvyšují hladinu HDL-cholesterolu. Je také prokázáno, že zelený čaj snižuje krevního tlaku, a riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: